Wyobraź sobie, że przemierzasz górskie szlaki polskich Tatr, delektujesz się lokalnymi specjałami w greckiej tawernie, albo chłoniesz zapach przypraw na bazarze w Maroku… Lato to czas, kiedy wielu z nas rusza na długo wyczekiwane wakacje, aby odkrywać nowe miejsca, kultury i smaki. Jedzenie jest nieodłączną częścią każdej podróży, będąc niekiedy jej główną atrakcją. Zmiana diety i nowe potrawy mogą jednak sprawić, że nasz układ pokarmowy nie nadąży za tempem kulinarnych wyzwań. Na szczęście natura oferuje całe bogactwo składników, które mogą wspomóc trawienie i pozwolą cieszyć się każdą chwilą wymarzonego urlopu.

 

"Cudze chwalicie, swego nie znacie"

Podróżując po Polsce bez trudu natrafisz na rośliny, które od wieków wykorzystywane były do wspomagania trawienia. Jedną z nich jest czosnek, czyli popularny element tradycyjnej kuchni. Znany jest ze swoich właściwości wzmacniających odporność, działających antyseptycznie i antywirusowo czy wspierających prawidłowe funkcjonowanie wątroby, nasilając wydzielanie żółci, przyspieszając pracę jelit oraz regulując metabolizm.

Podczas wędrówek przez leśne polany czy nieużytki warto rozejrzeć się za piołunem, który pobudza wydzielanie soków trawiennych, co przekłada się na pracę wątroby i trzustki poprzez produkcję kwasów żółciowych oraz enzymów trawiennych. Roślinę stosuje się w takich dolegliwościach jak niestrawność, brak apetytu, nadmierna perystaltyka jelit czy zaparcia.

U lokalnych dostawców bez problemu kupisz buraka, zawdzięczającego swoje prozdrowotne działanie zawartych w nim barwnikom - betalainom. To smaczne warzywo poprawia trawienie i wchłanianie w przewodzie pokarmowym utrzymując odpowiednią kwasowość treści pokarmowej w poszczególnych odcinkach. Na swojej drodze, przemierzając kraj od mazurskich jezior po tatrzańskie szczyty, towarzyszyć Ci będą również owoce róży, czarnej porzeczki i jarzębiny, liście melisy, kwiaty lawendy, ziarna ostropestu plamistego, poprawiające pracę przewodu pokarmowego, a tym samym ułatwiające trawienie.

 

 

Naturalne wsparcie z całego świata

Wybierając się w dalszą podróż, możesz zajrzeć na słoneczny Półwysep Apeniński, by zasmakować w fenkule, czyli koprze włoskim, który jest prawdziwym sprzymierzeńcem mięśni gładkich brzucha za sprawą działania rozkurczającego, a co za tym idzie redukującego bóle. Ponadto fenkuł wspiera trawienie, zwiększa apetyt i poprawia przemianę materii. Kierując się w stronę bardziej egzotycznych krain, powinieneś sięgnąć po lokalne dary natury, jak ananasy i papaje - to nie tylko pyszne owoce, ale także źródła enzymów - bromelainy i papainy - które wspomagają trawienie białek, co jest szczególnie korzystne w przypadku spożywania ciężkostrawnych potraw.

Papina może ponadto wspierać działanie układu trawiennego, pracę wątroby, przeciwdziałać wzdęciom, nudnościom, zgadze, wrzodom żołądka i dwunastnicy oraz łagodzić przelewanie w jelitach czy zaparcia. Bromelainie natomiast przypisuje się działanie łagodzące biegunkę, częstą przypadłość podróżnych. Jeżeli zaś postanowisz eksplorować Azję, koniecznie skosztuj goździków, pomagających w dolegliwościach żołądkowych, wzmagających apetyt i przyspieszających trawienie, a także wspomagających leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.

Nie zapomnij również o kurkumie, która zawiera kurkuminę – to naturalny antyoksydant chroniący organizm przed działaniem wolnych rodników oraz wspomagający funkcjonowanie układu pokarmowego, w tym pracę wątroby.





Czy wiesz, że spacerowanie po posiłku, zwłaszcza podczas zwiedzania nowych miejsc, może wspomagać trawienie i przyspieszać metabolizm?




Prawidłowa mikroflora jelitowa kluczem do zdrowia

Ciekawą substancją, którą warto wykorzystać w trakcie wojaży po świecie,  jest maślan sodu. Jego najważniejsze zadanie to utrzymanie integralności bariery jelitowej, stanowiącej pierwszą linię obrony przed patogenami i toksynami. Pełni również istotną rolę w układzie pokarmowym w zakresie modulacji mikrobioty jelitowej, którą tworzą mikroorganizmy zamieszkujące nasze jelita, poprzez stymulację wzrostu „dobrych bakterii” i hamowanie rozwoju patogenów, co wpływa na utrzymanie właściwej równowagi mikrobiomu.

Niestety, maślan sodu nie występuje w pokarmach w dużej ilości, a jego śladowe ilości znajdziemy w produktach mlecznych, takich jak mleko czy masło, oraz żywności bogatej w błonnik, jak warzywa strączkowe czy pełnoziarniste produkty zbożowe. Dostarczany do organizmu naturalnie, nie jest odpowiednio wykorzystywany z powodu szybkiego metabolizmu w górnych partiach układu pokarmowego. Warto więc zaopatrzyć się w suplement diety posiadający w składzie kwas masłowy zamknięty w specjalnych kapsułkach, docierających do jelit, gdzie jego działanie jest najbardziej uzasadnione i przynosi największe korzyści. Inną substancją, której wprowadzenie do diety poprzez suplementacje należy rozważyć, jest kolostrum, czyli pierwsze krowie mleko - inaczej siara. Jej działanie polega na dostarczaniu immunoglobulin (aktywnych przeciwciał) oraz peptydów, które wspomagają organizm, utrzymanie oraz rozwój naturalnych mechanizmów obronnych, a także wspomagają regenerację błony śluzowej jelit.

Bardzo ważnym elementem wyprawy powinny być też probiotyki - bakterie, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia układu trawiennego. Naturalne źródła probiotyków, takie jak jogurty bałkańskie, skyr, kefiry, kiszonki czy kimchi, są dostępne na całym świecie, a ich regularne spożywanie pomaga w utrzymaniu równowagi flory bakteryjnej w jelitach, co jest kluczowe dla zdrowego trawienia, zwłaszcza podczas podróży.





Wakacje pełne naturalnych odkryć

Wakacje mogą być więc nie tylko szansą na odkrycie nowych miejsc i kultur, ale także zdrowia. Wystarczy podążać za głosem natury i mieć oczy szeroko otwarte - na każdym kroku otrzymujemy bowiem cenne dary wspomagające trawienie. Dzięki naturalnym składnikom, zarówno z naszego rodzimego podwórka, jak i egzotycznych zakątków świata, urlop może stać się niezapomnianą przygodą przyjazną dla żołądka.

Ważne:

Suplementy diety to sposób na uzupełnienie diety w niezbędne składniki odżywcze , jednak nie mogą one być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety i nie zastępują zrównoważonego sposobu żywienia oraz zdrowego trybu życia. Kluczowe jest, aby suplementację wprowadzać pod kontrolą specjalisty, takiego jak lekarz czy naturopata, który pomoże dostosować dawkowanie i rodzaj suplementu do indywidualnych potrzeb organizmu. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że suplementy będą bezpieczne i skuteczne, wspierając nasze zdrowie w sposób odpowiedzialny i przemyślany.