Chcąc odnaleźć jedno ze źródeł naszego zdrowia, musimy przemierzyć  układ pokarmowy, który stanowi prawdziwy labirynt pełen skomplikowanych procesów i mikroorganizmów. Podążając krętymi ścieżkami przez jamę ustną, gardło, przełyk i żołądek dotrzemy w końcu do naszych jelit. To właśnie w nich – wg starego porzekadła – rodzi się zdrowie. O ich dobrej kondycji decyduje m.in. maślan sodu, czyli substancja odżywiająca jelita.

 

Klucz do zdrowych jelit

Maślan sodu to zasadowa sól kwasu masłowego, która stanowi z kolei – obok m.in. kwasu octowego i kwasu propionowego – krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy (SCFA – Short Chain Fatty Acids), czyli związek organiczny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Substancja jest źródłem energii dla kolonocytów – komórek nabłonka jelit. Maślan sodu dostarczamy do organizmu w minimalnych ilościach wraz z pożywieniem. Przede wszystkim jest wytwarzany właśnie w jelitach przez bakterie, które fermentują niestrawione węglowodany i błonnik (oligosacharydy).

 

Najważniejszym zadaniem maślanu sodu w organizmie jest utrzymanie integralności bariery jelitowej, która stanowi pierwszą linię obrony przed patogenami i toksynami. Zasadowa sól kwasu masłowego może wspierać kondycję naszej naturalnej bariery, poprzez zmniejszanie stanu zapalnego i poprawianie jej funkcjonowania. Ponadto pełni istotną rolę w układzie pokarmowym w zakresie modulacji mikrobioty jelitowej, którą tworzą mikroorganizmy zamieszkujące nasze jelita. Dzieje się to poprzez stymulację wzrostu „dobrych bakterii” i hamowanie rozwoju patogenów, co wpływa na utrzymanie właściwej równowagi mikrobiomu, czyli złożonego ekosystemu.

 

Zaburzenie równowagi mikrobiomu natomiast może wiązać się z rozwojem wielu schorzeń, dlatego uważa się, że maślan sodu to substancja o potencjale terapeutycznym w leczeniu niektórych chorób jelitowych, takich jak zespół jelita nadwrażliwego (IBS), nieswoiste choroby zapalne jelit (IBD), choroba uchyłkowa czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ponadto maślan sodu może łagodzić objawy biegunki, zaparć czy wzdęć, a także wykazywać pozytywny wpływ na mikrobiom w trakcie i po antybiotykoterapii. Coraz częstszym przedmiotem badań jest wpływ maślanu sodu na „oś jelitowo-mózgową”, czyli „linię komunikacji” między naszym mózgiem a układem pokarmowym, która jest kluczowa dla utrzymania ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.

 

Czy wiesz, że maślan sodu może wspierać układ odpornościowy? Poprzez poprawę funkcji bariery jelitowej i modulację mikrobioty, maślan pomaga w ochronie organizmu przed infekcjami, wpływając na odpowiedź immunologiczną organizmu.

Śladowe ilości w diecie...

Niestety maślan sodu nie występuje w pokarmach w dużej ilości, są one minimalne nawet w produktach mlecznych. Największe jego stężenia znajdują się w maśle, pełnotłustym mleku i serach, zwłaszcza tych dojrzewających. Maślan znajdziemy także w niewielkich ilościach w fermentowanych produktach, takich jak kiszona kapusta czy kimchi. Mimo to, jego ilość dostarczana z pożywieniem bywa stosunkowo niska, a dostarczany w takiej formie nie jest odpowiednio wykorzystywany, by wywierać pozytywny wpływ na zdrowie jelit. Z powodu szybkiego metabolizmu w górnych partiach układu pokarmowego, jest trudny do efektywnego wchłonięcia przez organizm. Zaledwie mała część zasadowej soli kwasu masłowego dociera do jelit, gdzie jego działanie jest najbardziej uzasadnione i przynosi największe korzyści.

 

Właśnie dlatego maślan sodu jest składnikiem aktywnym suplementów diety. W tej formie powinien zostać przygotowany do aplikacji w specjalnych kapsułkach dojelitowych (hydroksypropylometylocelulozowych) – odpornych na działanie kwasów żołądkowych – które stopniowo uwalniają substancję dopiero w najbardziej właściwym miejscu, czyli jelitach. Należy również zwrócić uwagę, aby produkt był standaryzowany na min. 75% kwasu masłowego. Do uzyskania korzystnego działania produktu należy przyjmować regularnie (1-2 kapsułki dziennie w zależności od zawartości substancji czynnej) po posiłku popijając dużą ilością wody.



W trosce o zdrowie dziś i jutro

Maślan sodu to ważna substancja dla zdrowia naszego układu pokarmowego. Dbając o zdrowie jelit, możemy lepiej zrozumieć, jak mocno nasz organizm jest ze sobą powiązany – i jak istotne są nawet te najmniejsze składniki, których obecność może przynieść znaczące korzyści. Może to właśnie ten jeden składnik, o którym wcześniej nie myśleliśmy, stanie się kluczem do poprawy naszego zdrowia na wielu poziomach.

Ważne:

Suplementy diety to sposób na uzupełnienie diety w niezbędne składniki odżywcze , jednak nie mogą one być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety i nie zastępują zrównoważonego sposobu żywienia oraz zdrowego trybu życia. Kluczowe jest, aby suplementację wprowadzać pod kontrolą specjalisty, takiego jak lekarz czy naturopata, który pomoże dostosować dawkowanie i rodzaj suplementu do indywidualnych potrzeb organizmu. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że suplementy będą bezpieczne i skuteczne, wspierając nasze zdrowie w sposób odpowiedzialny i przemyślany.