Węgiel aktywowany, znany też pod nazwą węgiel aktywny, to środek pochodzenia naturalnego, który ma szeroki zakres zastosowania i jest popularnym suplementem diety. Czym wyróżnia się węgiel aktywny? Na co działa i jak należy go dawkować? W tym artykule odpowiemy na nurtujące pytania związane ze stosowaniem węgla aktywnego.

Węgiel aktywny – na co?

Węgiel drzewny to rodzaj węgla wytwarzany z drewna, które zostało wystawione na działanie bardzo wysokich temperatur w środowisku pozbawionym powietrza. Węgiel aktywowany zwykle otrzymywany jest z węgla drzewnego, który jest następnie specjalnie przetwarzany poprzez ponowne podgrzanie za pomocą gazu utleniającego lub innych substancji chemicznych w celu zwiększenia jego stopnia mikroporowatości i pola powierzchni. W wyniku przetwarzania powstaje wysoce porowaty węgiel drzewny. Rozmiar i rozmieszczenie porów różni się w zależności od źródła węgla i procesu produkcyjnego.

Węgiel aktywowany przyczynia się do zmniejszenia nadmiernego nagromadzenia gazów jelitowych, dlatego jest polecany przy problemach jelitowych. Węgiel pozytywnie wpływa na przewód pokarmowy i jest często stosowany podczas biegunki.

Węgiel aktywny – zastosowanie i właściwości

Naturalny środek, jakim jest węgiel drzewny, znajduje zastosowanie w kosmetyce, a także w lecznictwie.

Węgiel aktywowany był kiedyś obowiązkowym składnikiem każdej domowej apteczki, Dzięki Slavito możemy sięgnąć do tradycji, przypominając sobie o jego właściwościach adsorpcyjnych. Węgiel drzewny pomaga zmniejszyć występujące po jedzeniu nadmierne wzdęcia. Ponadto wspomaga układ trawienny, łagodzi uczucie pełności, wspiera metabolizm lipidów (cholesterolu i trójglicerydów) oraz utrzymanie prawidłowej równowagi tłuszczów we krwi. Suplement diety posiada formę proszku, dzięki czemu może stanowić dodatek do różnych produktów spożywczych.

Dawkowanie

Zaleca się nieprzekraczanie 1,75 g dziennej dawki węgla drzewnego. Przy suplementacji warto mieć na uwadze, aby stosować węgiel, kiedy rzeczywiście jest to zalecane. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, który doradzi odpowiednią dawkę oraz częstotliwość stosowania.

Zastanawiasz się, czy można przedawkować węgiel aktywny? Oczywiście, że tak, jak każdy inny środek. Objawem przedawkowania mogą być nieprzyjemne skutki uboczne, dlatego warto stosować się do informacji na ulotce oraz zaleceń specjalisty.

Podsumowanie

Węgiel aktywny to prawdziwa "czarna perła" naszych domowych „apteczek”. Wszechstronne zastosowanie, pozwala wesprzeć funkcjonowanie naszego organizmu w codziennym życiu. Pamiętaj, aby zawsze czytać etykiety produktów zawierających węgiel aktywny i skonsultować się z ekspertem przed spożyciem. Wtedy możesz spokojnie odkrywać moc natury i wykorzystać potencjał węgla aktywnego na co dzień.

Ważne:

Suplementy diety to sposób na uzupełnienie diety w niezbędne składniki odżywcze  , jednak nie mogą one być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety i nie zastępują zrównoważonego sposobu żywienia oraz zdrowego trybu życia. Kluczowe jest, aby suplementację wprowadzać pod kontrolą specjalisty, takiego jak lekarz czy naturopata, który pomoże dostosować dawkowanie i rodzaj suplementu do indywidualnych potrzeb organizmu. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że suplementy będą bezpieczne i skuteczne, wspierając nasze zdrowie w sposób odpowiedzialny i przemyślany.


Sprawdź inne suplementy diety z naszej oferty, m.in. produkty Slavito. Zapraszamy!