Pierzga pszczela z pasieki Białego Sai Baby

Obecnie wzrasta zainteresowanie konsumentów, a także sektora przemysłu spożywczego żywnością naturalną, która jest dobrze rozpoznawana dzięki obecności składników odżywczych o właściwościach prozdrowotnych. Do takiej żywności zaliczamy produkty pszczele.

79.90
53.27/100g
szt.
Program lojalnościowy dostępny jest tylko dla zalogowanych klientów.
Wysyłka w ciągu 48 godzin
Cena przesyłki 13.99
Paczkomaty InPost 13.99
Kurier FedEx 20
Poczta Polska 20
Kurier DPD 20
Poczta Polska- płatność przy odbiorze 21.99
Kurier DPD- płatnośc przy odbiorze 23.99
Kurier FedEx- płatność przy odbiorze 23.99
Dostępność Średnia dostępność
EAN 2100000590452

PIERZGA PSZCZELA Z PASIEKI BIAŁEGO SAI BABY

Waga netto 150 g

Pierzga jest naturalnym produktem pszczelim, przy czym surowcem do jej wytworzenia jest pyłek kwiatowy. Powstały w pylnikach roślin nasiennych, w postaci ziarenek, pyłek kwiatowy zbierany jest przez pszczoły zbieraczki. Powstała mieszanina w warunkach beztlenowych podlega fermentacji mlekowej, prowadząc do powstania pierzgi.

.

Pod względem chemicznym występują w niej: białka, węglowodany, lipidy, składniki mineralne i witaminy.

.

Białko pyłku w porównaniu z białkiem innych produktów spożywczych wyróżnia się dużą zawartością aminokwasów egzogennych, do których należą metionina, lizyna, treonina, histydyna, leucyna, izoleucyna, walina, fenyloalanina i tryptofan. W pyłku kwiatowym w największej ilości występują aminokwasy: kwas asparaginowy (średnio 2,10%), kwas glutaminowy (średnio 2,04%), prolina (średnio 1,72%) i leucyna (średnio 1,42%).

.

Zawartość węglowodanów szacuje się na 13–55%, wśród których dominują cukry proste fruktoza i glukoza.

.

Frakcja tłuszczowa stanowiąca 1,–20% reprezentowana jest zarówno przez kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone jak i fosfolipidy czy fitosterole. Wśród zidentyfikowanych 9–31 kwasów tłuszczowych, do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) należą kwasy linolowy i γ-linolenowy. Z substancji lipidowych warto zwrócić uwagę na β-sitosterol zmniejszający wchłanianie cholesterolu w jelitach.

.

Cennymi substancjami, które występują w pyłku kwiatowym są witaminy, zarówno rozpuszczalne w wodzie, jak i w tłuszczach.

Do pierwszej grupy witamin zalicza się witaminę C, której zawartość może sięgać do 300 mg/100 g, witaminy z grupy B, tj. B1 , B2 , B6 , kwas nikotynowy, kwas pantotenowy, kwas foliowy, biotyna oraz rutyna i inozytol.

Pyłek odznacza się wysoką zawartością witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: prowitaminy A (200 mg/100 g) oraz witaminy E, zaś pozostałe witaminy występują w mniejszej ilości [2, 3].

.

Biopierwiastki są obecne w tym produkcie pszczelim w ilości średniej 1,6%. Wśród makroelementów najwięcej jest potasu, magnezu, wapnia i sodu. Do mikroelementów należą miedź, cynk, chrom, mangan, molibden, kobalt, krzem, selen, żelazo.

.

Pszczeli pyłek kwiatowy charakteryzuje się również obecnością enzymów, hormonów i olejków eterycznych.

.

.

Zmiany powstałe podczas fermentacji przyczyniają się do świetnej przyswajalności pierzgi przez organizm. Natomiast wzbogacenie pierzgi przez pszczoły poprzez dodanie: enzymów trawiennych, kwasów organicznych, substancji antybiotycznych czy miodu, podwyższa jej wartość odżywczą.

.

.

WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE:

  • PRZECIWBAKTERYJNE

  • ANTYOKSYDACYJNE

  • PRZECIWZAPALNE

  • ZASTOSOWANIE W DERMATOLOGII I PIELĘGNACJI SKÓRY

  • DZIAŁANIE OCHRONNE PRZED PROMIENIOWANIEM JONIZUJĄCYM

  • WPŁYW NA UKŁAD KRĄŻENIA

  • WSPOMAGANIE PROFILAKTYKI ONKOLOGICZNEJ

.

.

Źródło:

Emilia Laskowska1 , Maria Halina Borawska1 , Katarzyna Socha1, WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE PIERZGI I PSZCZELEGO PYŁKU KWIATOWEGO, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL., 2021, 54(2): 105–118

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Opinie nie są zweryfikowane, ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy