Ciało człowieka do odpowiedniego działania potrzebuje wielu różnych związków oraz substancji. Kiedy stosować suplementy, które pomogą w ich dostarczeniu i czym one są?

Co to jest suplement diety?

Nazwa suplement diety to coś, czym w teorii nie można szastać na prawo i lewo. To, jakie produkty mogą się tak nazywać, jest bowiem regulowane przez polskie prawo. Takie nazewnictwo dotyczy produktów spożywczych, będących skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji, które mają stanowić uzupełnienie normalnej diety, czyli dostarczać składniki, których nie przyjęliśmy wystarczająco dużo w ramach spożywanych posiłków.

Jako suplementy są więc spotykane różnego rodzaju witaminy z grup A, B, C, D, czy E, do tego minerały, takie jak cynk, żelazo, wapń, węgiel, czy magnez, a także inne składniki. Wybór jest naprawdę wielki i obecnie poprzez odpowiednią suplementację można dostarczyć swojemu ciału praktycznie wszystko, co chcielibyśmy uzupełnić.

Syntetyczne i naturalne suplementy diety — czym się różnią?

Wszelkie suplementy diety można podzielić na dwie grupy. Naturalne oraz syntetyczne. Te pierwsze to po prostu produkty będące ekstraktami z naturalnych produktów, które zostały przetworzone w minimalnym stopniu. Drugie są wytwarzane w sztuczny sposób. Wbrew pozorom występują spore różnice pomiędzy suplementami uzyskiwanymi syntetycznie i naturalnie.

Jedna z największych to przyswajalność. Preparaty naturalne mają ją na znacznie wyższym poziomie, dzięki czemu potrzebne są mniejsze dawki zażywanych witamin i minerałów. Oczywiście inna jest też cena. Suplementy naturalne są nieco droższe. W wypadku suplementów sztucznych częściej spotyka się sytuację, w której powstają różne skutki uboczne i inne efekty niepożądane.

Kiedy stosować suplementy diety — rano czy wieczorem, czy można przyjmować na pusty żołądek?

Wiele osób zastanawia się, kiedy brać suplementy diety. Czy moment brania witamin i suplementów ma faktycznie jakiś wpływ na efekty ich stosowania? Wbrew pozorom tak. Od momentu przyjmowania suplementów diety zależy ich przyswajalność. Pod tym względem jednak każda substancja jest inna. Niektóre powinno brać się jeszcze na czczo przed pierwszym posiłkiem. Inne z kolei lepiej przyjmować przed pożywieniem, najlepiej tłustym posiłkiem.

Trzeba też zdecydować się na odpowiednią porę dnia do przyjmowania suplementów diety. Kiedy stosować takie preparaty? Najlepiej jest po prostu sprawdzić napis na etykiecie. Najczęściej spotyka się instrukcje, takie jak „popić”, „przed posiłkiem”, „po posiłku”. Niektóre z kolei powinny być przyjmowane razem z posiłkiem zawierającym tłuszcze lub niskokalorycznym. Jest to dość ważne, gdy zależy nam na wysokiej wchłanialności suplementów i witamin.

Czy warto przyjmować witaminy i inne suplementy diety?

Jak najbardziej przyjmowanie suplementów diety może być warte uwagi. Wiele zależy jednak od diety. Trzeba pamiętać, że suplementy diety to nie są magiczne tabletki na każdą dolegliwość. Mają one uzupełniać braki w kluczowych dla organizmu związkach chemicznych. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety; nie zastępują zrównoważonego sposobu żywienia i zdrowego trybu życia.

Zapoznaj się z ofertą E-Remedium! Gdy sprawdzisz, co oferuje sprzedający suplementy sklep, z pewnością znajdziesz coś dla siebie i uzupełnisz potrzebne do funkcjonowania minerały i witaminy.