Kwas alfa-liponowy i jego działanie w naszym organizmie ma duże znaczenie. Jest to naturalnie występujący związek działający jako przeciwutleniacz. W tym artykule szerzej omówimy, co to jest kwas alfa-liponowy i w jakich produktach żywnościowych się znajduje, poruszymy również kwestię jego suplementacji.

Co to jest kwas alfa-liponowy?

Kwas alfa-liponowy jest naturalnie występującym kwasem. To przeciwutleniacz – neutralizuje wolne rodniki uszkadzające komórki. Kwas ten uważano kiedyś za witaminę, czyli związek, którego organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Kwas alfa-liponowy rozpuszcza się w wodzie i tłuszczach, dzięki czemu może działać w każdej komórce albo tkance organizmu. Powstaje w mitochondrium, w którym wspiera enzymy w przekształcaniu składników odżywczych w energię. Czas półtrwania kwasu alfa-liponowego w krwioobiegu to około 30 minut. Później zachodzi metabolizm kwasu w wątrobie, a jego produkty ciało ludzkie wydala razem z moczem. To oznacza, że suplementowanie kwasu jest bezpieczne dla zdrowia.

Kwas alfa-liponowy uczestniczy w chelatacji metali ciężkich, takich jak ołów, cynk, mangan, i miedź, powodując ich usunięcie z organizmu. Kwas ten ogranicza do minimum wchłanianie arsenu w układzie pokarmowym, oczyszcza nerki ze zbyt dużej ilości rtęci, a także chroni komórki nerwowe.

Kwas alfa-liponowy – gdzie występuje?

Kwas alfa-liponowy jest wytwarzany przez nasz organizm, jednak można znaleźć go również w produktach żywnościowych, takich jak:

  • buraki,
  • brokuły,
  • marchew,
  • brukselka,
  • groszek,
  • pomidory,
  • czerwone mięso,
  • szpinak,
  • ziemniaki.

Kwas alfa-liponowy – suplementacja

Suplementacja kwasem alfa-liponowym może być skutecznym sposobem na zwiększenie jego poziomu w organizmie. Warto jednak wybierać sprawdzone suplementy diety pochodzące od renomowanych marek, takich jak Slavito. Oferowane przez nas produkty doskonale uzupełniają codzienną dietę w składniki odżywcze. Stosowanie ich w zalecanych dawkach pomoże zadbać o zdrowie oraz dobre samopoczucie. Suplementy diety są przeznaczone dla osób prowadzących zdrowy tryb życia oraz dla tych, którzy potrzebują wsparcia w okresie rekonwalescencji.

Produkty Slavito są w pełni bezpieczne. Pracownicy firmy to osoby wyróżniające się dużą wiedzą, doświadczeniem w branży, a także pasją do wykonywanej pracy.

Podsumowanie

Kwas alfa-liponowy to związek, który może przynieść szereg korzyści dla zdrowia. Wybór odpowiednich produktów żywnościowych oraz suplementów diety zawierających kwas alfa-liponowy może pomóc w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu.